عبدالمتین ستایش

sh1

پهنه وسیعی از شرق و شمال شرقی استان گلستان كه شامل مساحتی در حدود 477 هزار هكتار می شود توسط نوع خاصی از خاك های بادرفتی به نام لس پوشیده شده است. در طی سال های گذشته و به ویژه در طی چند سال اخیر معضلات و مخاطرات متعددی به واسطه مجاورت و احداث بنا بر روی این خاك برای مردم محلی و ساكنین شهرها و روستاهای قرار گرفته بر روی این خاك ایجاد شده است. از جمله رانش زمین و ایجاد فروچاله ها و آبشستگی جاده ها و لغزش شیروانی ها و موارد مشابه دیگری كه در بعضی موارد باعث تخریب منازل مسكونی و تخلیه سكنه آنها شده است. شدت و تعداد این موارد در سالهای اخیر رو به افزایش بوده است. هرچند این خاك صرفاً مختص این ناحیه نیست ولی وسعت، عمق و میزان مخاطرات این خاك در هیچ جای كشور به اندازه خاك های لس استان گلستان نمی باشد. در سال های اخیر مطالعات فراوانی در رابطه با خواص زمین شناسی، منشاء تشكیل، مخاطرات، راهكارهای مقابله و شناسایی پارامترها و خواص مكانیكی خاك لس استان گلستان توسط محققین مختلف از جمله محققین محلی و حتی محققین خارج از كشور به انجام رسیده و تحقیقات كماكان در این زمینه در حال انجام می باشد.

مولف نیز در سال های اخیر پروژه های مطالعاتی متعددی در رابطه با این خاك به انجام رسانده و راهنمایی دانشجویان متعددی را راستای انجام پروژه ها و تحقیقات مرتبط با خاك لس بر عهده داشته است. ولی آنچه مسلم است تحقیقات انجام گرفته تا به امروز كافی نبوده و بیشتر تحقیقات پیشین از منظر زمین شناسی و نه مهندسی ژئوتكنیك به انجام رسیده است. با توجه به افزایش مخاطرات این خاك در سال های اخیر، دانشجویان نیز تمایل بیشتری برای تحقیق و بررسی خواص ژئوتكنیكی این خاك و راهكارهای مقابله با آن پیدا نموده اند لیكن تجربه مولف حكایت از آن دارد كه دانشجویان مهندسی ژئوتكنیك شناخت بسیار كمی از این خاك داشته و حداكثر اطلاعات آنها در حد چند صفحه محاسبات پایه در رابطه با محاسبه نشست خاك لس در كتب مهندسی پی بوده كه آن نیز به ندرت در دانشگاه تدریس می شود. با در نظر داشتن تمام این موارد و این نكته كه مطالب كم و پراكنده ای در منابع فارسی در رابطه با خاك لس وجود دارد، اقدام به گردآوری مطالب و تالیف یك كتابچه در رابطه با خاك لس نمودم. هرچند مطالب ارائه شده نیز در سطح پیشرفته نبوده و جنبه های عمومی شناخت خاك لس را ارائه نموده است، ولی می تواند ذهنیت بسیار خوبی از ویژگی های این خاك و شناخت پایه از خاك لس برای خواننده ایجاد نماید.

این گزارش در طی چندین سال گردآوری مطالب مختلف توسط مولف تدوین شده و هرچند خالی از اشكال نیست ولی مانند دیگر گزارشات و كتابهای مولف، با حساسیت و وسواس زیاد به انجام رسیده تا خواننده به دور از سردرگمی بیشترین بهره را از مطالب آن ببرد. هرچند مطالب بسیار زیادی در رابطه با خاك لس وجود دارد، افزودن مطالب بیشتر باعث میشد كتاب از حوصله خواننده خارج شود بدین جهت به مطالب موجود بسنده نمودم. از آنجایی كه در این گزارش مبانی عمومی خاك لس را مورد بحث قرار دادیم، شاید مطالب تخصصی خاك لس مرتبط با بحث ژئوتكنیك در آینده در قالب گزارش های جدا ارائه شوند.

در نهایت امید است این كتاب مورد توجه مخاطبانش قرار گرفته و در رسیدن به هدف مورد نظرش با موفقیت عمل نماید.

عبدالمتین ستایش

( شرکت خدمات آزمایشگاهی  مقاوم سازان مینو )

خرداد 96

 

 

پیوست ها:
لینک حجم فایلدانلود ها
دسترسی به این لینک (دانلود کتاب خاک لس)دانلود کتاب خاک لس0 kB601

دیدگاه شما
تماس با من

عبدالمتین ستایش

ایمیل: a_matin_s@yahoo.com

عضویت در خبرنامه

نماد اعتماد الکترونیکی