عبدالمتین ستایش

ghaboos

فصل هفتم کتاب شگفتی های مهندسی به مبحث آجر پرداخته است. آجر به عنوان یکی از مصالح ساختمانی از دیرباز مورد استفاده بوده‌است. مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران سابقه باستانی دارد. از بناهای باستانی مشهوری که در ساخت آن از آجر استفاده شده می‌توان به طاق کسری اشاره کرد. مثال دیگر کف دالان مسجد جامع اصفهان است که به وسیله آجرهایی مفروش شده ‌است که در زمان ساسانیان برای ساخت آتشکده بکار رفته بود. به طور کلی استفاده از آجر در طول تاریخ ایران بسیار گسترده بوده و بناهای بیشماری اعم از آتشکده، مسجد، ساختمان‌های مسکونی و... به وسیله آجر در ایران ساخته شده‌اند. یکی از این بناها که شهرت جهانی دارد برج قابوس در شهر گنبد کاووس می باشد. بنایی که از هزار سال پیش تاکنون بر فراز تپه ای خاکی استوار است در عین سادگی یک از غرورانگیز ترین بناهایی است که نه تنها در خاک ایران بلکه در سراسر جهان شناخته شده است و مورد توجه بسیار از جهانگردان و باستان شناسان است.
پرفسور آرتور افام پوپ در مورد این بنا چنین نوشته است:
در زیر سمت شرق کوه های البرز و در برابر صحراهای پهناور آسیا یکی از بزرگترین شاهکارهای معماری ایران با تمام شکوه و عظمت خود قد برافراشته است. این بنا گنبد قابوس بقعه آرامگاه قابوس ابن وشمگیر می باشد و ........... برج آرامگاه از هرگونه آرایش مبراست. جنگنده ای با نیروی ایمان در قتال رو در روی پادشاهی شاعر در نبرد با ابدیت، آیا آرامگاهی چنین عظیم و مقتدر وجود دارد؟
در معماری سنتی ایران به چنین بنای عظیم و کشیده ای که (میل نیز نامیده می شوند) در طول راه ها برای راهنمایی و تعیین مسیر کاروان ها احداث می شده است، زیاد برمی خوریم ولی هیچکدام آنها به پای عظمت گنبد قابوس نمی رسند.
متاسفانه علی رغم شهرت جهانی این سازه شگفت انگیز، اطلاعات موجود در مورد این سازه بسیار پراکنده بوده و کمتر در کتاب ها به آن پرداخته شده است. فصل هفتم کتاب شگفتی های مهندسی بهانه ای شد تا کتابی در این زمینه تدوین نمایم. در واقع این کتاب، گرد آوری و تدوینی از مطالب پراکنده ای است که در سایت های اینترنتی، مجالات، مقالات و کتاب های دیگر در مورد این سازه بیان شده. این کتاب نیز همانند کتاب فرهنگ اصطلاحات مهندسی پل به صورت مجزا ولی به پیوست کتاب شگفتی های مهندسی تدوین شده و به صورت مجانی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

پیوست ها:
لینک حجم فایلدانلود ها
دسترسی به این لینک (کتاب برج قابوس)کتاب برج قابوس7229 kB1173

دیدگاه شما
تماس با من

عبدالمتین ستایش

ایمیل: a_matin_s@yahoo.com

عضویت در خبرنامه

نماد اعتماد الکترونیکی