عبدالمتین ستایش

شگفتی های مهندسی

IconCh7.jpgتاریخ تمدن ها توسط توسط خشت های آجر ساخته شده و گفته می شود معماری زمانی آغاز شد که دو آجر بر روی یکدیگر قرار داده شدند. آجر یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین مصالح ساختمانی بوده و هرچند تنها با حرارت دادن رس تولید می شود، هزاران سال است که همراه  بشر بوده و این همراهی هنوز هم اداره دارد. آجر همچنین به عنوان یکی از مصالح ساختمانی از دیرباز مورد استفاده بوده‌است.

مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران سابقه باستانی دارد. از بناهای باستانی مشهوری که در ساخت آن از آجر استفاده شده می‌توان به طاق کسری اشاره کرد.مثال دیگر کف دالان مسجد جامع اصفهان است که به وسیله آجرهایی مفروش شده‌است که در زمان ساسانیان برای ساخت آتشکده بکار رفته بود. به طور کلی استفاده از آجر در طول تاریخ ایران بسیار گسترده بوده و بناهای بیشماری اعم از آتشکده، مسجد، ساختمان‌های مسکونی و... به وسیله آجر در ایران ساخته شده‌ اند. در اين فصل نگاهي خواهيم انداخت به تاريخچه و داستان پر فراز و نشيب اين مصالح باستاني و پرکاربرد.

پیوست ها:
لینک حجم فایلدانلود ها
دسترسی به این لینک (charlton_street.pdf)charlton_street.pdf1152 kB529
دسترسی به این لینک (construction_and_maintenance_of_masonry_houses_2.pdf)construction_and_maintenance_of_masonry_houses_2.pdf54234 kB364
دسترسی به این لینک (hvrr_19pt1_hutton.pdf)hvrr_19pt1_hutton.pdf845 kB372
دسترسی به این لینک (TEFCE_Audio_Ch7.mp3)TEFCE_Audio_Ch7.mp341863 kB412

دیدگاه شما
تماس با من

عبدالمتین ستایش

ایمیل: a_matin_s@yahoo.com

عضویت در خبرنامه

نماد اعتماد الکترونیکی